Blog

podsumowanie-roku-biuro-wroclaw

Podsumowanie roku 2019 – zmiany, które miały wpływ na polskich przedsiębiorców 

Badania ankietowe wykonane w 2019 roku pokazały, iż ponad 90% przedsiębiorców stwierdziła, iż zmiany prawne i podatkowe wprowadzone w roku poprzednim, nie miały wpływu na prowadzoną przez nich działalność. Oznacza to, iż 2018 rok upłynął pod znakiem zmian, które na prowadzenie biznesu nie wywarły ani pozytywnych, ani negatywnych skutków.

Jak wygląda sytuacja pod tym względem w 2019. roku? Wyników podobnej ankiety jeszcze nie mamy, ale możemy już teraz podsumować, jakie zmiany dokonały się w sektorze przedsiębiorców w mijającym roku.

Wyliczanie składek ZUS na podstawie przychodu

Największa zmiana dokonana w 2019. roku definitywnie należy do nowego przepisu o wyliczaniu składki ZUS na podstawie przychodu przedsiębiorcy. Oznacza to, iż osoby, które prowadzą działalność gospodarczą o stosunkowo niskim przychodzie, mogą rozliczać się na podstawie nowego schematu. Schemat ten dotyczy przedsiębiorców, których całkowity przychód nie przekroczył kwoty 63 tysięcy złotych w ubiegłym roku. Dodatkowo zmiana przepisów obowiązuje tylko tych przedsiębiorców, którzy w 2018 roku prowadzili swoją działalność przez minimum 60 dni. Zmiana ta nie jest tak rewolucyjna, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak rozróżnić pojęcie przychodu od dochodu. Przedsiębiorcy generujący straty w żaden sposób nie będą mogli skorzystać z tej ulgi.

Zmiana w obszarze elektronicznych aktach osobowych

W 2019 roku pracodawcy mają prawo prowadzić akta pracownicze wyłącznie w formie elektronicznej. Wcześniej dopuszczalne było prowadzenie akt papierowych oraz wspomagających dokumentów w formie elektronicznej. W obecnym roku taka sytuacja nie może mieć miejsca. Na początku roku było to niemałym wyzwaniem dla pracodawców, gdyż zmuszało ich do migracji dokumentów papierowych na formę elektroniczną. Z drugiej strony jest to duży ukłon w stronę ochrony środowiska poprzez zmniejszenie ilości produkcji papieru. W parze z tym rozwiązaniem idzie rosnąca popularność księgowości online.

Wynagrodzenie zatrudnionego małżonka jako koszt

Wyczekiwana przez przedsiębiorców zmiana nadeszła w 2019 roku. Wcześniej praca członków rodziny nie pełniła w żadnym wypadku funkcji kosztowej. Było to nierówne traktowanie małżonków i dzieci pracujących w rodzinnej firmie. W tym roku zmiana w tym obszarze polega na tym, iż przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć wynagrodzenie rodziny jako koszt uzyskania przychodu.

Powyżej przedstawione to trzy najważniejsze zmiany, które miały miejsce w 2019 roku. Jako mniej istotne można wymienić zmianę w rozliczaniu przychodów z tytułu obrotem kryptowalut. Obecnie rząd planuje rewolucyjne zmiany dla przedsiębiorców w 2020 roku, lecz zanim one nadejdą, przyjdzie jeszcze czas na ocenę, czy rok 2019 był dla przedsiębiorców łagodny.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję