Blog

Audyt wewnętrzny

Audyt wewnętrzny to niezależna działalność doradcza i weryfikująca, mająca na celu usprawnienie operacyjne firmy i wniesienie do niej wartości dodanej. Audyt wewnętrzny pozwala na weryfikację celów biznesowych przedsiębiorstwa, badanie i ocenę procesów, przyczyniając się tym samym do poprawy ich działania oraz osiągania przyjętych założeń. Audyt wewnętrzny prowadzony jest przez doświadczonych audytorów zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Zalety księgowego audytu wewnętrznego

Księgowy audyt wewnętrzny jest nieoceniony w monitorowaniu istotnych procesów w danej firmie. Porównanie założonych celów biznesowych z realnymi wynikami daje wyraźny obraz skuteczności systemu zarządzania i analizę efektywności podjętych działań. Praca audytora polega również na zidentyfikowaniu potencjalnego ryzyka pojawienia się niezgodności w systemie jakości, weryfikacji zgodności z wymaganiami umownymi oraz inicjowaniu działań korygujących i zapobiegawczych, ustaleniu słabych punktów. Audyt księgowy wykonywany jest za pomocą: wywiadu z przełożonymi i pracownikami, testu (analiza dokumentów źródłowych), graficznej analizy procesów oraz procedury analitycznej (porównanie bieżących informacji z poprzednim okresem).

Audyt wewnętrzny przynosi wymierne korzyści między innymi w postaci optymalizacji kosztów, weryfikacji efektywności strategii, wnikliwej ocenie wybranych segmentów firmy. Dlatego też, warto zastanowić się nad współpracą z zewnętrzną firmą specjalizującą się w usługowym prowadzeniu audytu księgowego.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję