Blog

Jednolity Plik Kontrolny

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

Jednolity Plik Kontrolny zwany również JPK to zbiór danych finansowych przedsiębiorcy, w danym okresie. JPK jest generowany i wysyłany wyłącznie w wersji elektronicznej. Plik generowany jest bezpośrednio z systemu księgowego firmy. Jednolity Plik Kontrolny posiada określony układ i format (schemat XML), który umożliwia jego łatwe przetwarzanie.

 

Kto składa JPK?

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT mają obowiązek wysyłania JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. W pierwszej kolejności nowymi obowiązkami zostały objęte duże przedsiębiorstwa w lipcu 2016r., od stycznia 2017 r. małe i średnie firmy, natomiast po Nowym Roku obowiązek ten będzie spoczywał również na mikroprzedsiębiorstwach. Pozostałe struktury mają być przedstawiane na żądanie odpowiednich organów. Od stycznia 2018r. zarówno duże firmy, jak również mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do przesyłania na żądanie organów podatkowych:

  • ksiąg rachunkowych (JPK_KR)
  • wyciągów bankowych(JPK_WB)
  • operacji magazynowych (JPK_MAG)
  • faktur VAT (JPK_FA)
  • podatkowej księgi przychodów (JPK_PKPiR)
  • ewidencji przychodów (JPK_EWP)

 

Struktury JPK opublikowane są na stronie Ministerstwa Finansów (link: http:// www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-jpk).


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję