Blog

Ochrona danych osobowych

Zmiany w ochronie danych osobowych

Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, które wejdą w życie za pół roku. Od 25 maja 2018 będą one spójne dla wszystkich krajów członkowskich. Zapisy te powinny zainteresować nie tylko przedsiębiorców, ale także jednostki administracji każdej rangi, bowiem nieprzestrzeganie ich będzie wiązało się z ogromnymi sankcjami.

Co się zmieni?

Ustawa ma obowiązywać w sposób bezpośredni, co znaczy, że nie będzie wymagać krajowej implementacji. Znacząco wzmacnia ona pozycję osób fizycznych, nakładając tym samym nowe obowiązki na przedsiębiorstwa. Zmiany w przepisach ochrony danych osobowych będą istotne także dla firm komercyjnych, ponieważ postanowiono wprowadzić rozróżnienie na małe oraz większe podmioty. A warto podkreślić, że dotychczasowe regulacje odnosiły się do wszystkich jednocześnie.

Rozporządzenie odnosić się będzie nie tylko do jednostek unijnych, ale i tych spoza Unii Europejskiej. Będzie to miało miejsce w sytuacji, w której te podmioty będą oferowały dobra lub usługi obywatelom UE, a także wtedy, gdy będą one obserwowały zachowania mieszkańców Unii. W praktyce oznacza to, że do nowych zasad będą musiały dostosować się takie giganty jak Facebook, Google czy Instagram.

Nowy przepis wskazuje na to, iż podmiot będący w posiadaniu prywatnych danych musi je chronić, bez konieczności podejmowania działań w kierunku konkretnej osoby. Niektóre kroki powinny być podjęte już na etapie kreowania produktów i usług dla odbiorców. Kolejny wymóg to uruchomienie rejestru czynności związanych z przetwarzaniem danych, co zastąpi obowiązek zgłaszania rejestru danych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jednakże do tej instytucji będzie zgłaszane naruszenie danych osobowych. W opisanych wyżej przypadkach będzie również obowiązek informowania tych, których zaistniała sytuacja dotyczy.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję