Blog

umowa o pracę

Zmiany w wypowiedzeniu umowy o pracę

Zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną wywołują w ostatnim czasie spore zamieszanie. W projekcie znajduje się wiele nowych obowiązków organizacyjnych, które mogą być niewykonalne. Najwięcej zmian dotyczy rozwiązywania umów o pracę.

 

Jak będzie wyglądała nowa procedura

Wypowiedzenie umowy ma być skomplikowane i trudne do zastosowania. Mianowicie, pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika z wyprzedzeniem o zamiarze zwolnienia go z pracy – niezależnie od tego czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony. Następnie pracownik może wskazać osobę, która będzie obecna przy wysłuchaniu lub zakładową organizację związkową, z którą prowadzone będą konsultacje. Wysłuchanie musi odbyć się osobiście, w przypadku gdy jest to niemożliwe, pracodawca wysłuchuje pracownika przez telefon.

 

Obowiązki pracodawcy

Przepisy dotyczyć będą zarówno duże jak i małe firmy, z tą różnicą, że firmy zatrudniające do 20 pracowników, będą mogły skorzystać ze zwolnienia z procedury poprzez zapłacenie odprawy, zależnej od stażu pracownika (1-3 miesięcznych pensji).

W przypadku zwolnienia z winy pracodawcy, zobowiązany jest on do zaoferowania pracownikowi innej pracy, do której posiada kwalifikacje lub „może je z łatwością nabyć”. Pracownik może zrezygnować z podjęcia nowej pracy. Treść przepisów jest niejasna i może powodować problemy z ich zastosowaniem.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję