Blog

roliczenie pit

Co zrobić, jeśli spóźniliśmy się z PITem?

Początek roku to czas, w którym rozliczamy się z fiskusem. Chociaż o terminach, w jakich należy złożyć zeznania, mówi się często w radiu i telewizji, co roku zdarzają się osoby, które o złożeniu PITa po prostu zapominają. Co im za to grozi i jak powinny się w takiej sytuacji zachować?

Konsekwencje spóźnienia

Niestety, zbyt późne złożenie deklaracji wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Fikus może wszcząć postępowanie skarbowe dotyczące wykroczenia lub przestępstwa podatkowego, które zazwyczaj kończy się z nałożeniem kary pieniężnej. Jej wysokość może być różna: od jednej dziesiątej aż po dwukrotność aktualnej stawki wygrodzenia minimalnego (w przypadku wykroczenia). Wtedy, gdy osoba składająca PIT jest dłużna urzędowi skarbowemu więcej niż pięciokrotność najniższej płacy krajowej, mówi się nie o wykroczeniu, lecz o przestępstwie podatkowym. W tym wypadku sprawa trafia do sądu, a kara może wynosić nawet dwudziestokrotność minimalnej pensji. Podatnik musi też zapłacić odsetki za zwłokę w rozliczeniu. Dodatkowo osoba spóźniona może utracić też dotychczasowe przywileje podatkowe.

Czynny żal

Fiskus spojrzy łaskawszym okiem na podatnika, jeśli wystosuje on tzw. czynny żal. To pismo, w którym informuje on o niedopełnieniu obowiązku podatkowego, a także opisuje okoliczności, które sprawiły, że tego nie zrobił. Czynny żal powinien być złożony wraz z deklaracją PIT, podatnik musi też uregulować należności. Pismo można zanieść do urzędu skarbowego osobiście lub wysłać pocztą. Ważne, by zrobić to zanim fiskus udokumentuje fakt, że nie złożyliśmy deklaracji na czas. Po wszczęciu postępowania pismo nie ma już mocy prawnej. Gdy tylko zorientujemy się, że nie złożyliśmy PITa w terminie, warto poprosić o pomoc doświadczone biuro księgowe, które pomoże nam przygotować „czynny żal”. Zdecydowanie lepszą opcją jest jednak terminowe rozliczanie się z fiskusem, dzięki któremu unikniemy nieprzyjemności, a przede wszystkim – unikniemy kary pieniężnej i utracenia przywilejów.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję