Blog

rachunkowość

JPK a zawieszenie działalności gospodarczej

JPK, czyli jednolity plik kontrolny pozwala na usprawnienie pracy organów podatkowych oraz ustandaryzowanie danych, które zostały przekazane do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Dzięki nim możliwe jest błyskawiczne przeprowadzenie kontroli oraz łatwiejsze wykrycie i zidentyfikowanie nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek wysyłać plik JPK. Wielu właścicieli firm, którzy zawiesili swoją działalność, nie wiedzą, czy przesyłanie JPK nadal jest ich obowiązkiem, mimo zerowych przychodów.

Czy osoby zawieszające działalność gospodarczą mają obowiązek składania JPK?

Większość przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą jest zwolniona z obowiązku przesyłania JPK. Warto jednak wiedzieć, że istnieją wyjątki od tej zasady. Aby mieć stuprocentową pewność co do tego, czy ten obowiązek został zniesiony, warto skonsultować się z biurem księgowym. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której JPK nie zostało złożone, mimo iż powinno trafić do odpowiedniego organu podatkowego.

Zgodnie z wytycznymi wprowadzonymi w życie 1 października 2020 roku, podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą i nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK wraz z deklaracją za okres, przez który przedsiębiorstwo było zawieszone. Wyjątkiem są przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podatnicy nabywający towary, w zakresie których są podatnikami oraz podatników dokonujących importu usług.

Przedsiębiorca powinien przesłać JPK również w sytuacji, kiedy zawieszenie danej działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego. Obowiązek ten dotyczy także w przypadku pojawienia się okresu rozliczeniowego, za który podatnik powinien rozliczyć podatek z tytułu wykonywania działań objętych opodatkowaniu oraz za które powinien dokonać korekty podatku naliczonego.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję