Blog

kalkulator

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?

Mikrorachunek podatkowy jest indywidualnym rachunkiem, służącym do wpłat zobowiązań wobec fiskusa. Został wprowadzony w 2020 r., w celu ułatwienia rozliczania się z US. Dzięki uproszczonej procedurze, podatnicy nie popełniają błędów.

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?

Mikrorachunek został wprowadzony w 2020 r. w celu ułatwienia rozliczeń podatników z urzędami skarbowymi. Nie trzeba go nigdzie zakładać, bo jest automatycznie generowany i każdy ma swój osobisty numer, który jest dostępny w urzędzie skarbowym lub na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Wystarczy podać: PESEL i NIP, zaznaczając, czy jest prowadzona działalność gospodarczą, opłacany podatek VAT, składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne. Działa podobnie jak przelew, więc obsługa jest naprawdę prosta.  Konto powstało dla podmiotów gospodarczych, w celu wyeliminowania błędów, jakie wcześniej miały miejsce. To zdecydowanie ułatwiło wpłaty przedsiębiorcom. Jeśli Biuro Selent&Słupina we Wrocławiu rozlicza księgi rachunkowe i wyliczy wysokość podatku do zapłaty, pieniądze po wpłacie pojawiają się natychmiast na mikrorachunku. Przedsiębiorca dzięki temu nie ma zaległości.

Jakie są zalety mikrorachunku podatkowego?

Mikrorachunek jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, ponieważ ułatwia rozliczenia płatności podatków. Podatnik nie musi sprawdzać, czy pieniądze zostały przelane przez bank, lub też czy wpłacił na właściwy numer konta. Dziś pomyłki zdarzają się naprawdę sporadycznie, ponieważ numer konta jest tylko jeden. To przynosi oszczędność czasu, bo nie ma potrzeby składania wyjaśnień w urzędach. Na mikrorachunek dokonuje się wpłat: podatku PIT, CIT, VAT. Zaletą jest szybkość sprawdzenia numeru przez Internet. Poza tym podatnik, zmieniając siedzibę firmy, zawsze posługuje się tym samym rachunkiem. Nie musi też oczekiwać, tak jak to miało dawniej miejsce na zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, ponieważ otrzyma zdecydowanie szybciej. Mikrorachunek rozwiązał również sprawy kolejek w US.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję