Blog

spotkanie biznesowe

Na czym polega przekształcenie spółek?

Status spółki nie zawsze musi być czymś trwałym. Czasem dochodzi do jego zmiany i w takiej sytuacji mowa jest o tak zwanym przekształceniu spółki. Działanie to zasadniczo nie ma charakteru przypadkowego, tylko zawsze dąży do zrealizowania określonego celu. Ten zaś może mieć dwojaki charakter. Albo związany jest z chęcią zwiększenia zysków, albo z dostosowaniem do wprowadzenia nowych przepisów.

Przekształcenie spółki nie polega na powołaniu zupełnie nowego podmiotu. Zamiast tego zostaje zachowana ciągłość między podmiotem sprzed przekształcenia z podmiotem po przekształceniu. Ten pierwszy nazywa się, zgodnie z oczekiwaniami, spółką przekształcaną. Drugi natomiast określa się mianem spółki przekształconej. Nic nie zostaje więc zlikwidowane, zmienia się po prostu charakter dotychczas istniejącego podmiotu. Takie postawienie sprawy powoduje naturalnie określone następstwa.

Konsekwencje przekształcenia spółki

Jedną z konsekwencji procesu przekształcenia spółki jest to, że dochodzi do zachowania poprzedniego numeru NIP i REGON. Nie zachodzi więc potrzeba, aby zmieniać dokumenty, w których wpisane były właśnie te dane. Poza tym ciągłość ma zastosowanie również w odniesieniu do określonych praw i obowiązków. Ulgi, koncesje, zezwolenia – nic z tych rzeczy nie kończy swojej historii, lecz zamiast tego trwa nadal, przynosząc korzyści finansowe. Zbiorczo działania, które mają na celu zachować w spółce to, co warte zachowania, określa się mianem zasady kontynuacji.

Jeśli chodzi o typy spółek, które mogą ulegać przekształceniom, to nie ma w tym zakresie ograniczeń. Uprawnione są do tego zasadniczo wszystkie podmioty. Jednak aby mogły one dokonać tego procesu, muszą one spełniać określone wymagania. Jednym z takich wymagań jest niewątpliwie odpowiedni plan. Bez niego nie można mówić o rozpoczęciu procesu przekształcenia spółki. Trzeba również zorientować się w tym, czy wszyscy wspólnicy mają wolę uczestniczenia w spółce przekształconej. Jeśli szukają Państwo pomocy w zakresie założenia lub przekształcenia spółki, służymy fachową pomocą.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję