Blog

księgowość

Likwidacja spółki a prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Likwidacja spółki jest procesem, którego celem jest zakończenie działalności przedsiębiorstwa i wypisanie go z Krajowego Rejestru Sądowego. Przyczyn likwidacji może być wiele. Zgodnie z artykułem 270 Kodeksu Spółek Handlowych, likwidacja może nastąpić na skutek:

  • przyczyn przewidzianych w umowie spółki,
  • ogłoszenie upadłości,
  • uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki,
  • przeniesieniu siedziby spółki za granicę potwierdzone protokołem sporządzonym przez notariusza,
  • inne przyczyny przewidziane prawem.

 

Przedsiębiorstwo postawione w stan upadłości likwidacyjnej traci zdolność do kontynuowania działalności, co skutkuje koniecznością zastosowania specyficznych procedur rachunkowości. Rachunkowość takich jednostek jest prowadzona zgodnie z ustawą o rachunkowości, z uwzględnieniem przepisów prawa upadłościowego i naprawczego oraz kodeksu spółek handlowych.

Obowiązki likwidacyjne spółki

Do obowiązku likwidowanej spółki należy zakończenie bieżącego okresu sprawozdawczego oraz rozpoczęcia nowego – jako jednostka w likwidacji. Przedsiębiorca ma na to 15 dni od zaistnienia zdarzenia. Wiąże się to z zamknięciem ksiąg rachunkowych z reguły na dzień poprzedzający rozpoczęcie wygaszania aktywności gospodarczej jednostki oraz ze sporządzeniem bilansu otwarcia likwidacji. W bilansie należy wykazać stan aktywów i pasywów na dzień poprzedzający postawienie spółki w stan likwidacji oraz sporządzić dane porównawcze z dnia kończącego rok obrotowy poprzedzający. Pomocne w prowadzeniu ksiąg rachunkowych w stanie likwidacji spółki może okazać się skorzystanie z usług biura rachunkowego we Wrocławiu.

Taki ciąg wydarzeń jest logiczny, ponieważ powoduje wyraźne rozdzielenie dotychczasowej działalności spółki prowadzonej w normalnym trybie, z jej działalnością związaną z likwidacją, a więc wygaszaniem dotychczasowych aktywności gospodarczych likwidowanej firmy.

Po otwarciu ksiąg rachunkowych przez spółkę w likwidacji, jest ona zobowiązana połączyć składniki kapitału własnego we wspólny kapitał podstawowy, zmniejszając go o udziały własne.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję