Blog

Księgowość

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowość, to najprościej mówiąc bardziej zaawansowana forma prowadzenia księgowości. W księgach rachunkowych ewidencjonowane są wszystkie operacje, jakich dokonuje dana firma. Księgowość pełna daje szerszy obraz na to, jak ona prosperuje. W księgach widać nie tylko dochody, przychody i koszty, ale można znaleźć też informacje o kapitale, środkach trwałych, magazynowych itp. Księga rachunkowa to cały zestaw dokumentów, obejmujących księgę główną, ale też księgi pomocnicze, dzienniki, zestawienia i inwentarze.

Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Pełna księgowość jest obowiązkowa dla przedsiębiorstw, których przychody wyniosły przynajmniej 2 000 000 euro. Obowiązek ten narzuca Ustawa o rachunkowości. Kwotę tą oblicza się na podstawie kursu euro w Narodowym Banku Polskim z pierwszego roboczego dnia października roku, który poprzedza rok obrotowy. Pełna księgowość, bez względu na osiągane przychody, obowiązuje też spółki: komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne.

Pomoc w prowadzeniu ksiąg

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga dużej wiedzy i dokładności. Odpowiednie kwalifikacje do tego mają specjaliści w biurach rachunkowych. Niechlujne prowadzenie księgowości pełnej grozi wysokimi karami finansowymi, dlatego przedsiębiorcy wolą zlecać to fachowcom. Doświadczone biura księgowe doskonale wiedzą, jak poruszać się w meandrach cały czas zmieniającego się prawa, chętnie też doradzają swoim klientom, które przepisy działają na ich korzyść. Chociaż prowadzenie księgowości pełnej jest bardziej uciążliwe i skomplikowane (trzeba zbierać wszystkie dokumenty kupna i sprzedaży oraz odnotowywać m.in. wszystkie przelewy i operacje magazynowe), pozwala na dokładny wgląd w finanse firmy, a także przygotowanie rzetelnych raportów i analiz. Te z kolei mogą doprowadzić do ciekawych wniosków, dzięki którym wydatki firmy będzie można zoptymalizować. Pełna księgowość wiąże się też z inwentaryzacją majątku firmy. Pozwala więc unikać nadużyć i nieodpowiedniego pożytkowania.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję