Blog

91079 selent_c2bdd29b_0417_090637

Nowe wzory formularzy CIT od 1 kwietnia 2019 r.

Kilka tygodni temu w życie weszły nowe formularze CIT, służące do rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych za ubiegły rok. Jakie zmiany postanowiło wprowadzić Ministerstwo Finansów. Skąd można bezpiecznie pobrać aktualnie obowiązujące wzory?

Które formularze CIT zyskały nowe wzory?

Nowelizacja przepisów z zakresu działalności w specjalnych strefach ekonomicznych, jak również w kwestii szkolnictwa wyższego, doprowadziła do publikacji nowych wzorów formularzy CIT. Na mocy ustawy z 21 marca 2019 roku (Dz. U. z 2018 r., poz. 1162), która weszła w życie 1 kwietnia 2019 roku, obowiązują nowe wzory formularzy CIT. Modyfikacje objęły 7 rodzajów deklaracji. Zgodnie z ustawą przyjętą przez Ministerstwo Finansów, nowe formularze dotyczą następujących deklaracji: CIT-8, CIT-8AB, CIT-8/0, CIT/BR, CIT/MIT, CIT/8S i CIT/PGK. Jeżeli chodzi o formularze CIT-8 i CIT-8AB, zmiany dotyczą również wpłat podatku minimalnego od nieruchomości. Aktualnie obowiązujące wzory formularzy, na których przedsiębiorcy rozliczają podatek dochodowy, zostały w dużej mierze dopasowane do zmian dotyczących zwolnień podatkowych względem tych przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Zmiany objęły również wzór CIT/BR, wykorzystywany do rozliczeń badań naukowych.

Kto miał prawo zastosować stary wzór podczas rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych?

Możliwość złożenia deklaracji CIT na starym wzorze mieli ci przedsiębiorcy, którzy zdążyli z przesłaniem formularza przed 1 kwietnia 2019 roku. W grupie znalazły się także te osoby, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Skąd pobrać nowy wzór formularza CIT?

Ministerstwo Finansów udostępniło wszystkie nowe wzory formularzy CIT za pośrednictwem swojej strony https://www.podatki.gov.pl/cit. Istnieje możliwość wypełnienia wniosku bezpośrednio na stronie i przesłania go bezpośrednio do systemu lub wydrukowania wersji papierowej i złożenia jej w urzędzie osobiście. Pomoc w przygotowaniu wniosku oferuje biuro rachunkowe Wrocław.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję