Blog

vat.01.850x478_a30bb300_0402_132653

Nowa matryca stawek VAT. Co się zmieni

Nowa matryca stawek podatku VAT ma wejść w życie od 2020 roku. Jakie zmiany wprowadzi względem produktów dostępnych na rynku?

Na jakie problemy napotykali dotychczas sprzedawcy produktów objętych różnymi stawkami VAT?

Produkty sprzedawane w sklepach są opodatkowane według różnych stawek VAT. Nawet do wyrobów z jednej kategorii (na przykład kawy) – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami – stosuje się różne stawki podatku. Wprowadza to bardzo wiele zamieszania zwłaszcza wśród właścicieli sklepów, którzy z jednej strony chcą zachować konkurencyjne ceny, z drugiej zaś nie chcą być posądzeni o oszustwa podatkowe. Niejasności względem stawek podatku VAT nie ułatwiają prowadzenia biznesu ani też nie wzbudzają poczucia bezpieczeństwa wśród przedsiębiorców. W tym momencie projekt nowej matrycy podatku VAT został skierowany do Sejmu. Wiele wskazuje na to, że właśnie w takiej formie wejdzie w życie.

Problematyczne stawki podatku VAT

Dzisiejsze niejasności w ustanawianiu stawek podatkowych dotyczą produktów tak podstawowych jak chociażby pieczywo. W zależności od daty ważności, produkty piekarnicze są objęte inną stawką VAT. Najświeższe wypieki, których termin przydatności do spożycia jest dłuższy, są objęte 23% stawką VAT, natomiast chleby i bułki, których data przydatności jest krótsza niż 14 dni, są objęte niższą stawką. Na skutek zmian, po wprowadzeniu nowej matrycy, na pieczywo miałaby obowiązywać stawka VAT wynosząca 5%. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to tańsze zakupy, a dla przedsiębiorcy – łatwiejsze i bardziej przejrzyste rozliczenie z urzędem skarbowym. Biuro rachunkowe działające w dużym mieście, takim jak Wrocław, wesprze przedsiębiorcę w dokonaniu nowych rozliczeń.

Kto straci na zmianach matrycy podatku od towarów i usług?

Mimo na pozór korzystnych zmian, projekt nowej matrycy stawek VAT wzbudził też spory niepokój wśród lokalnych producentów soków i napojów. Stało się tak za sprawą pogłosek dotyczących tego, że napoje stworzone na bazie polskich owoców i warzyw miałyby zostać objęte 23-procentową stawką VAT. Przypomnijmy, że aktualna stawka na tego typu produkty wynosi zaledwie 5%. Z perspektywy lokalnego producenta wyrobów owocowo-warzywnych problematyczny staje się również zapis dotyczący obniżenia stawek VAT dla owoców tropikalnych i cytrusowych. W świetle tych zmian utrzymanie konkurencyjności na rynku mogłoby się okazać szalenie trudne dla polskich podmiotów zajmujących się produkcją soków. Klienci za zdrowe produkty, powstałe na bazie polskich jabłek czy gruszek, musieliby zapłacić znacznie więcej niż dotychczas.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję