Blog

cenny-pracownik

Metody zatrzymania w firmie cennego pracownika

O dobrego pracownika dziś niełatwo. Wie o tym każdy przedsiębiorca, który próbował zasilić szeregi firmy o nową osobę. Kandydaci są bardzo roszczeniowi, co gorsza, często niewiele oferują od siebie w zamian. W takiej sytuacji zdecydowanie korzystniej zadbać o kontynuację współpracy ze sprawdzonymi pracownikami znanymi od lat. Poniżej kilka metod na zatrzymanie wartościowej osoby na dłużej.

Metoda pierwsza: podwyżka wynagrodzenia

Choć dla wielu przedsiębiorców wygospodarowanie większych niż dotychczas środków na wypłatę pensji jest nie lada problemem, będzie to dobrym posunięciem w przypadku doświadczonego i wykwalifikowanego pracownika. Inwestycja taka zwróci się bowiem po stokroć. W końcu rekrutacja także sporo kosztuje i wiąże się z niepewnością, czy uda się ostatecznie wyłonić odpowiedniego kandydata. Jeżeli firma nie może sobie pozwolić na podniesienie stałej pensji, to warto pomyśleć w takiej sytuacji przynajmniej o premiach za świetne wyniki. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie przedsiębiorca powinien zgłosić się do biura księgowego obsługującego jego firmę – po krótkiej analizie, na pewno doradzi ono optymalne rozwiązanie.

Metoda druga: świadczenia pozapłacowe

Wbrew powszechnym opiniom, pracowników do pozostania w firmie na dłużej wcale nie motywują wyłącznie pieniądze. Dla wielu z nich równie istotna jest pozytywna atmosfera panująca w pracy. Można ją zbudować między innymi poprzez działania mające na celu pokazanie, że przedsiębiorstwu zależy na zaspokojeniu różnorakich potrzeb zatrudnionych osób. Firmy coraz częściej oferują swoim pracownikom karnety na siłownię czy prywatną opiekę medyczną. Dostęp do profesjonalnych usług medycznych oraz możliwość uczęszczania na zajęcia sportowe całkowicie za darmo stanowią wszakże całkiem konkretną wartość. Dla pracowników takie benefity są jasnym sygnałem, że pracodawcy zależy na ich dobrym samopoczuciu, zdrowiu, witalności oraz zachowaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. W celu poprawienia atmosfery w pracy i zacieśnienia więzi w zespole pracodawcy chętnie sięgają również po możliwość wyjazdów integracyjnych. Są one okazją do poznania się w zupełnie innych, bardziej swobodnych okolicznościach, zmierzenia w dyscyplinach sportowych i nawiązania trwalszej relacji. Zaletą organizacji imprezy integracyjnej jest również szansa na zaliczenie części poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków jako kosztów uzyskania przychodu.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję