Blog

Podatki

Która z form opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza?

Moment rejestracji działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji, która z dostępnych form opodatkowania będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia przedsiębiorcy. Trafność wyboru w głównej mierze zależy od tego, co ma być głównym przedmiotem działalności firmy. Wsparcia w podjęciu decyzji i prowadzeniu księgowości może udzielić przedsiębiorcy biuro rachunkowe.

Podatek na zasadach ogólnych – czym charakteryzuje się ta forma opodatkowania?

Jest on chętnie stosowany z racji tego, że przy wyborze tej formy opodatkowania przedsiębiorca ma możliwość dokonania wspólnego rozliczenia z małżonkiem, a także skorzystania z ulg podatkowych na dzieci. Podatek na zasadach ogólnych jest obliczany od wysokości dochodu. Jeżeli płatnik nie przekroczy 85 528 złotych, podatek wynosi 18%. Po przekroczeniu progu stosuje się podatek w wysokości 32%. Pewnym pocieszeniem dla przedsiębiorców niech będzie fakt, że opłacone składki zmniejszają podstawę opodatkowania. Do 30 kwietnia roku kolejnego osoba samozatrudniona ma obowiązek złożyć formularz PIT-36 w swoim urzędzie skarbowym.

 

Podatek liniowy – kiedy warto go wybrać?

Stawka podatku liniowego wynosi 19%. Ta forma opodatkowania najbardziej opłaca się w przypadku firm, które generują duży obrót – przekraczający 85 528 złotych rocznie. Wadą podatku liniowego jest fakt, że przy tym sposobie nie można dokonać rozliczenia ze współmałżonkiem.

 

Ryczałt od przychodów nieewidencjonowanych

Wybór sposobu opodatkowania działalności może paść również na ryczałt od przychodów nieewidencjonowanych. W tej formie opodatkowania obowiązuje stawka uzależniona od rodzaju świadczonych usług. Może to być kolejno: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%.

 

Karta podatkowa

Podatnik, w momencie zakładania działalności gospodarczej, może zdecydować się również na kartę podatkową. Aby móc się w ten sposób rozliczać, przedsiębiorca do wniosku CEIDG-1 musi dołączyć PIT-16. W przypadku karty podatkowej ustawodawca nie określił stawek. Podatek jest wyliczany przez naczelnika urzędu skarbowego dla konkretnego przedsiębiorcy.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję