Blog

zabytkowe auto osobowe

Samochód osobowy

Od wydatków na samochody osobowe wykorzystywane zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych podatnicy mogą odliczać VAT jedynie w 50% kwoty podatku wykazanej w fakturze.  VAT od zakupu paliwa do takich pojazdów w ogóle nie podlega odliczeniu (do 30 czerwca 2015 r.).

Nie ma znaczenia, czy samochód ten jest zaliczony do środków trwałych, czy nie. Ograniczenie w odliczaniu VAT od wydatków na samochody nie wyraża rzeczywistego używania pojazdu do celów firmowych. Ma ono jedynie charakter uproszczony. Nie ma znaczenia, czy faktycznie podatnik wykorzystuje samochód do celów firmowych w 50% czy w innej części. Dla powyższego rozliczenia nie ma także znaczenia, czy wydatki na samochód przekraczają w niektórych miesiącach kilometrowkę prowadzoną dla celów podatku dochodowego (gdy samochód nie jest środkiem trwałym), czy też są znacznie niższe.

Jeżeli samochód wykorzystywany jest zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych, z faktur dokumentujących jego np. naprawę i poniesienie innych wydatków, podatnik może odliczyć 50% kwoty VAT. Niestety do 30-06-2015 r. nie może odliczać VAT od zakupu paliwa do napędu tego pojazdu.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję