Blog

bezpieczna transakcja

Akcja “Bezpieczna Transakcja” – o co w tym chodzi?

„Bezpieczna transakcja” to ogólnopolska kampania edukacyjna kierowana do przedsiębiorców, którą prowadzi Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z partnerami społecznymi i instytucjami państwowymi. Sprawdź, na czym ona dokładnie polega.

Założenia akcji

Oszustwa podatkowe, wyłudzanie VAT i przestępczość gospodarcza wpływają na to, że Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne narzędzia prawne, jak jednolity plik kontrolny VAT (JPK_VAT), mechanizm podzielonej płatności (MPP), metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych czy wykaz podatników VAT. Działania te są wprowadzane wraz z akcjami informacyjnymi kierowanymi do podatników. Jedną z takich akcji jest właśnie „Bezpieczna transakcja”, która powstała przez niewystarczającą świadomość przedsiębiorców co do okoliczności transakcji w VAT. Celem akcji jest wyjaśnienie od ogółu do szczegółu mechanizmu wyłudzeń podatku VAT, co w efekcie ma podnieść świadomość przedsiębiorców, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu i ochronę przed nieświadomym wciągnięciem się w tzw. karuzelowy wir”. Za podstawowe cele Ministerstwo uważa:

  • wytłumaczenie mechanizmów wyłudzania VAT z wyszczególnieniem karuzel VAT-owskich, a także zrozumienie, jaką rolę w procederze może pełnić uczciwy przedsiębiorca;
  • zwrócenie uwagi przedsiębiorców na istotę dochowania należytej staranności (NS) w obrocie gospodarczym i MPP jako kluczowej przesłanki dochowania NS;
  • informowanie o wprowadzanych narzędziach zmniejszających wyłudzenia VAT, jak np. MPP czy wykaz podatników VAT.

Bezpieczne prowadzenie transakcji może wymagać dobrego nadzoru księgowego, który będzie pełnił stałą kontrolę nad finansami oraz identyfikacją procesów, ryzyka i zagrożeń.

Narzędzia promowane w „Bezpiecznej transakcji”

Celem „Mechanizmu Podzielnej Płatności” jest podział płatności za towary i usługi na kwotę netto płaconą na rachunek rozliczeniowy dostawcy (lub gotówką) oraz kwotę VAT płaconą na dedykowany rachunek VAT. Stosowanie MPP jest dobrowolne. Co więcej, dostawca może zastrzec, że nie wyraża zgody na to, by nabywca używał tego mechanizmu. Ministerstwo jednak zaznacza, że wiąże się to z wieloma zaletami, m.in.:

  • brak stosowania stawki 150% za zwłokę,
  • obniżenie kwoty zobowiązania tzw. skonto,
  • zwrot podatku w terminie 25 dni (nie można go przedłużyć),
  • brak solidarnej odpowiedzialności i dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Ministerstwo Finansów pisze także o należytej staranności. Są to działania, które przedsiębiorca powinien uwzględnić, jeśli chce zweryfikować okoliczności transakcji i podjąć decyzję o jej zerwaniu lub kontynuacji. Resort nacisk kładzie na wyłudzenia VAT, które mają dużą skalę i wykorzystują od kilku do kilkudziesięciu firm. Często zdarza się tak, że w karuzelowy wir wplątywani są uczciwie działający przedsiębiorcy. Polega to na tym, że firma z danego kraju UE sprzedaje towar do innego unijnego kraju, co pozwala zastosować zerową stawkę podatku VAT. Nabywca, sprzedając ten sam towar kolejnej firmie, deklaruje podatek VAT, lecz nie odprowadza go do budżetu. Atrakcyjne ceny towarów mogą więc skusić uczciwych przedsiębiorców, którzy w efekcie takiej transakcji generują sobie problemy.  Choć oszustwa podatkowe uwzględniają tylko umyślne działania wprowadzające w błąd, to jednak może to zostać potraktowane jako niedopełnienie należytej staranności.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję