Blog

Jednolity Plik Kontrolny

Biura rachunkowe pomogły przy JPK-VAT 2

Zmiany w przepisach księgowych bywają bardzo różnorodne i rozbudowane. W 2018 roku zmienia się wiele w kwestiach podatkowych, ale najważniejszą zmianą jest nacisk Ministerstwa Finansów na stosowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wspominanie o nim przeraziło niejednego przedsiębiorcę, z uwagi na całkowite przekazanie spraw księgowych wybranemu biuru rachunkowemu. Z tego powodu zaangażowanie biur było tak istotne podczas wdrażania całego systemu. Bez nich nie przebiegłoby to tak sprawnie, a przedsiębiorcy nie byliby pilnowani w prawidłowości oraz terminowości przekazywanych dokumentów. Często nie mieliby również świadomości, czym dokładnie jest plik kontrolny. To nic innego, jak całość dokumentacji księgowej, ksiąg przychodu i rozchodu, do których prowadzenia zobowiązany jest każdy przedsiębiorca. Warto pamiętać, że nie są to dokumenty w postaci papierowej, lecz elektronicznej. Umożliwia to ich przesyłanie do Ministerstwa Finansów oraz na wezwanie do urzędu skarbowego.

 

Biura rachunkowe a Jednolity Plik Kontrolny

Istotną sprawą jest fakt, że choć cała dokumentacja musi być poprawnie gromadzona i równie dobrze przechowywana, ma być przekazywana do urzędu tylko na jego wezwanie, bez niego nie jest to konieczność. W tej sytuacji biura rachunkowe wzięły na siebie ciężar kontrolowania przedsiębiorców, uświadamiając im czym jest JPK czy ich dotyczy oraz zmuszając ich niejako do terminowego składania niezbędnej dokumentacji. Istotne jest bowiem, aby wysyłanie JPK rozpocząć jak najwcześniej, czyli tuż po zaksięgowaniu dokumentacji firmy z danego miesiąca. Opóźnienia mogą generować trudności, zwłaszcza, że na początku funkcjonowania JPK Ministerstwo Finansów miało problemy z potwierdzaniem odbioru przesyłanej dokumentacji. Budziło to niepokój, ponieważ należało czekać na nie ponad dobę, podczas gdy potwierdzenie przesłania deklaracji VAT do urzędu księgowy otrzymywał po maksymalnie dwóch godzinach. Ponadto przedsiębiorcy często spóźniali się z dostarczaniem dokumentów.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję