Blog

rozliczanie podatków

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Z decyzją o otwarciu własnej firmy wiele osób wstrzymuje się długo. Jest to nowy rozdział życia zawodowego. Sam proces wybierania nazwy jest ekscytujący. Snujemy śmiałe plany na przyszłość. Jednak każdy przedsiębiorca musi brać pod uwagę ryzyko związane z prowadzeniem działalności.  Musi liczyć się z tym, że może stanąć przed trudną decyzją o zamknięciu lub zawieszeniu firmy. Ale czy taka decyzja jest nieodwołalna?

Reaktywacja działalności gospodarczej

Okazuje się, że po zamknięciu czy zawieszeniu firmy możesz ją z powrotem reaktywować. Jako przedsiębiorca wpisany do CEIDG możesz zawiesić działanie firmy na czas nieokreślony, ale nie krótszy niż 30 dni. Jeśli we wniosku zaznaczyłeś do kiedy zawieszasz działalność, to uruchomi się ona automatycznie, zaraz po dacie końca zawieszenia. Nie ma potrzeby składania dodatkowego wniosku. Jeśli działalność została zawieszona na czas nieokreślony, musisz złożyć wniosek do CEIDG. Wniosek można złożyć przed i po planowanej dacie wznowienia. Ważne, aby zachować terminy księgowe wynikające z przepisów prawa typu płatność składek lub zaliczek na podatek.

Jak złożyć wniosek krok po kroku

Jest kilka sposobów składania wniosku. Najpopularniejsze w ostatni czasie są metody online, przez internet. Należy wejść na biznes.gov.pl zalogować się profilem zaufanym i wypełnić elektroniczny kreator wniosku. Podpisujemy go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Drugim sposobem online jest strona CEIDG. Należy zarejestrować się na tej stronie, wypełnić formularz CEIDG i podpisać. Jeśli przedsiębiorca nie posiada konta w CEIDG, powinien się zarejestrować. Wniosek można również złożyć w urzędzie. Wtedy pracownik wprowadzi go do systemu w ciągu jednego dnia. Ostatnim sposobem złożenia wniosku jest wysyłka pocztą, jednak wówczas wymagany jest podpis potwierdzony notarialnie.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję