Blog

biuro wrocław

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Osoby rozważające przejście z etatu do własnego biznesu zwykle zastanawiają się, jaką formę prowadzenia działalności wybrać. Wśród dwóch najpopularniejszych możliwości pojawia się jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Którą z nich wybrać?

Jakie są negatywne aspekty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?

Problemem w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, że wraz ze śmiercią jej właściciela firma po prostu przestaje istnieć. Prawa do prowadzenia takiego biznesu nie można przepisać na osoby trzecie ani też przekazać praw do jej dziedziczenia. Inną istotną kwestią w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest obowiązek odpowiadania całym swoim majątkiem, zarówno firmowym, jak i prywatnym w przypadku powstania długu w firmie. Komornik ma prawo zająć prywatne mieszkanie czy samochód, aby zaspokoić wierzyciela, gdy dojdzie już do ściągania należności.

Dlaczego czasami lepiej się opłaca założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie: sp. z o.o.) należy do spółek kapitałowych, dlatego do jej założenia trzeba dysponować przynajmniej minimalnym kapitałem zakładowym w wysokości 5000 złotych. W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej zgłaszanej do CEIDG, spółka z o.o. musi być zarejestrowana w KRS-ie. W celu rejestracji spółki lub przekształcenia firmy warto skorzystać z profesjonalnych usług doświadczonego biura rachunkowego.

Cechami wspólnymi dla obu tych form działalności są natomiast NIP i REGON. Dlaczego czasami lepiej opłaca się założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przede wszystkim dlatego, że – zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów – CIT zostanie zmniejszony z 15% do 9% i stanie się jednym z najniższych tego typu podatków w całej Unii Europejskiej. Preferencyjna stawka CIT dotyczy małych i średnich firm. Spółka z o.o. ma również tę zaletę, że będąc jej wspólnikami nie odpowiadamy swoim prywatnym majątkiem, lecz jedynie majątkiem należącym do spółki, a więc czujemy się pod tym względem bezpieczniej niż właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję