Blog

Usługi księgowe Wrocław

Jednolity Plik Kontrolny – nowości w księgowości przedsiębiorstw

Fiskus zmienia zasady wszczęcia kontroli celno-skarbowej. Jakie to będą zmiany?

Kontrolna celno-skarbowa zawsze wiąże się z pewnym dyskomfortem – nawet wówczas, gdy przedsiębiorca nie ukrywa niczego przed urzędnikami ani nie ma niczego na sumieniu. Dzięki wprowadzeniu tzw. Konstytucji Biznesu zmianie uległy zapisy dotyczące kontroli, wizyta urzędników nie powinna wzbudzać już tak dużych obaw. Zobacz, co zmieniają nowe przepisy w tej kwestii.

JPK_VAT, czyli kolejny obowiązek przedsiębiorcy

W 2018 roku, w celu uszczelnienia systemu podatkowego i ograniczenia oszustw skarbowych, ustawodawca nałożył na wszystkich przedsiębiorców obowiązek comiesięcznej wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK_VAT. Przeważnie tę czynność przejęły na siebie biura rachunkowe. Widać tu wyraźnie, jak dużym ułatwieniem jest zlecenie prowadzenia księgowości firmy profesjonalnym podmiotom. Zwłaszcza że wielu osobom brakuje zwyczajnie czasu na zapoznawanie się z treścią znowelizowanych ustaw i dostosowywanie się do wszystkich zmian. Nowoczesna księgowość jest pod tym względem bardzo pomocna. Niebawem JPK_VDEK ma zastąpić zarówno Jednolity Plik Kontrolny, jak również deklarację VAT-7, VAT-7K, zmniejszając liczbę dokumentów, które przedsiębiorca ma obowiązek przesyłać co miesiąc.

Zakaz powtórnej kontroli podatkowej w tej samej sprawie

Jak głosi art. 83b ust. 1 ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej, urzędnik nie ma prawa wszcząć kolejnej kontroli podatkowej w sytuacji, gdy dotyczy ona identycznego zakresu przedmiotowego co ostatnia kontrola i jest prowadzona przez dokładnie ten sam organ. Zamysłem ustawodawcy było zmniejszenie liczby kontroli i ograniczenie ich negatywnego wpływu na bieżącą pracę przedsiębiorcy. Zmianie ulega również urzędnicza swoboda w zakresie czasu trwania kontroli – musi się ona zakończyć maksymalnie do trzech miesięcy od chwili wydania decyzji o rozpoczęciu postępowania sprawdzającego. Zapis ten ma zapobiegać urzędniczym nadużyciom i paraliżowi pracy w siedzibie firmy.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję