Blog

kupno mieszkania dla dziecka

Zakup mieszkania dla dziecka a podatek

Gdy nasze dzieci wchodzą w dorosłe życie, często chcemy im to ułatwić poprzez wsparcie finansowe czy kupno ich własnego mieszkania. Przestrzeganie w tej kwestii określonych zasad pozwoli nam na uniknięcie podatku od darowizny.

Kiedy nie obowiązuje nas podatek od darowizny pieniężnej?

Jednym ze sposobów na zapewnienie dziecku mieszkania jest podarowanie mu pieniędzy na jego zakup. Z Ustawy z dn. 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn wynika, że darowizna pieniężna przekazana przez jednego rodzica jest całkowicie wolna od podatku, jeżeli nie przekracza 9 637 zł. To znaczy, że łącznie dziecko może otrzymać od nas 19 274 zł bez opodatkowania czy konieczności zgłoszenia tego w urzędzie.

Co robić w sytuacji, gdy kwota ma wyższą wartość niż wymieniona? Jeżeli chcemy uniknąć podatku, konieczne jest przekazanie pieniędzy za pośrednictwem przelewu lub podczas wizyty w banku. Warto przy tym dopilnować, by tytuł transakcji wyraźnie wskazywał na jej cel, np. Darowizna dla córki na zakup własnego mieszkania. Dzięki temu nasze dziecko będzie posiadało dowód wpłaty potwierdzający źródło i przeznaczenie otrzymanych pieniędzy.

Z kolei na obdarowanym spoczywa w tym przypadku obowiązek zgłoszenia darowizny. Prawidłowe wypełnienie i złożenie wniosku może być kłopotliwe dla bardzo młodych osób. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto więc skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Wypełniony formularz SD-Z2 wraz z załącznikiem w postaci potwierdzenia przelewu należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w ciągu pół roku od daty otrzymania pieniędzy. Jeżeli darowizna została udokumentowana stosowną umową, do zgłoszenia można również załączyć jej kopię. Pamiętajmy, że umowa darowizny nie musi w tym przypadku mieć określonej formy – strony mogą spisać ją na kartce lub nawet zawrzeć ustnie.

Jeżeli obdarowany nie zgłosi darowizny przed upływem 6 miesięcy, zostanie ona obłożona podatkiem na zasadach ogólnych. Co więcej, jeśli zgłoszenie nie wpłynie do urzędu w ogóle (nawet z opóźnieniem), w przyszłości może to wiązać się z dodatkowym obciążeniem w postaci kary pieniężnej.

Mieszkanie jako przedmiot darowizny dla dziecka

Sposobem, który pozwala na uniknięcie skomplikowanych formalności, jest przekazanie dziecku mieszkania zamiast środków na jego zakup. W tym przypadku umowa musi jednak zostać sporządzona w postaci aktu notarialnego. Podobnie jak przekaz pieniężny, również i ta forma darowizny od rodziców nie podlega opodatkowaniu. Co więcej, odpowiedzialność za jej zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym spoczywa tutaj na kancelarii notarialnej, w której zawarto umowę – nie zaś na osobie obdarowanej.


Facebook

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Rozumiem i akceptuję